פרשת בראשית


שלימות הבריאה לעומת משבר האנושותפרשתנו הפותחת את התורה ומגוללת את ההסטוריה האנושית, מתארת את שלימות הבריאה מצד אחד, ושלושה משברים משמעותיים של האנושות. הכתוב מעיד על שלימות הבריאה: "וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה וְהִנֵּה טוֹב מְאֹד וַיְהִי עֶרֶב וַיְהִי בֹקֶר יוֹם הַשִּׁשִּׁי" (בראשית א, לא). והכתוב מפרט גם שלושה משברים חמורים: ראשית, חטא האדם הראשון באכילה מעץ הדעת. שנית, הריגת הבל על ידי אחיו קין. שלישית, חטא האנושות כולה בגילוי עריות וגזל, כפי שמופיע בסוף הפרשה ותחילת הפרשה הבאה: "וַיִּרְאוּ בְנֵי הָאֱלֹהִים אֶת בְּנוֹת הָאָדָם כִּי טֹבֹת הֵנָּה וַיִּקְחוּ לָהֶם נָשִׁים מִכֹּל אֲשֶׁר בָּחָרו. וַיֹּאמֶר ה' לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוּא בָשָׂר וְהָיוּ יָמָיו מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה" (בראשית ו, ב-ג).

המשבר האחרון גרם אחר כך להשמדת העולם כולו במבול, מלבד מספר מצומצם של בני אנוש ממשפחת נח, ומספר מצומצם של בעלי חיים  מהמינים שנבראו. כבר בסוף הפרשה מתחרט הקב"ה, כביכול, על בריאת האדם ובעלי החיים: "וַיֹּאמֶר ה' אֶמְחֶה אֶת הָאָדָם אֲשֶׁר בָּרָאתִי מֵעַל פְּנֵי הָאֲדָמָה מֵאָדָם עַד בְּהֵמָה עַד רֶמֶשׂ וְעַד עוֹף הַשָּׁמָיִם כִּי נִחַמְתִּי כִּי עֲשִׂיתִם" (שם ו, ז). נשאלת השאלה, איך יתכן שמבריאה אלוקית כה מופלאה ומושלמת יצאו משברים כאלו וחרטה על בריאת האדם?! וכי היה חיסרון בבריאה, או אלקים לא צפה ח"ו לאן תגיע הבריאה בזמן כה קצר?!

ונראה, שהשתלשלות האירועים מאז בריאת העולם והאדם מהווה הכנה להופעת התורה בעולם. הקב"ה ברא בריאה מושלמת כמובן, כולל האדם שנברא בצלם אלוקים. חז"ל אמרו שהתורה קדמה לעולם. זאת אומרת, דבר אחד עומד ביסוד קיום העולם והאנושות – קבלת התורה והמצוות (ע' רש"י פר' א פס' לא). ואצל הגויים – שבע מצוות בני נח. כל הנפילות הן כתוצאה מהיעדר קבלת התורה בפועל על ידי עם ישראל. הסיבה לאי הופעת התורה בפועל, משום העדר עם ישראל. האנושות עוברת תהליך של סינון טבעי, עד יצירת עם ישראל בספר שמות. אבות האומה הם הגרעין ממנו נוצר עם ישראל שרק הוא מתאים לקבל תורה בהר סיני (ע' ברש"י על המילה "בראשית" – בשביל התורה ועם ישראל שנקראו "ראשית" נברא העולם). עד אז נמצא העולם בתהליך של ניסוי ותהיה, ומכאן כל הנפילות. זה מוכיח לעולם כולו, כי בלי תורה אלוקית וקוד מוסרי ברור, אין אפשרות קיום לעולם. האדם נמשך אחרי תאוותיו ואוכל מעץ הדעת, קין רוצח את הבל אחיו, והאנושות עושה ככל העולה על רוחה בתחום המתירנות ורכוש הזולת. רק נח ומשפחתו ידעו את הקוד המוסרי עליו מושתת העולם ונהגו לפיו במסגרת היחסים בין אדם למקום ובין אדם לחבירו. לכן, כמו שמובא בהרבה פרשנים (הרמב"ן, הנצי"ב ועוד), ספר בראשית הוא הכנה להופעת התורה בעולם וקבלתה על ידי עם ישראל. מוסר אנושי הוא חשוב, אבל אין לו קיום בלי מוסר אלוקי ברור, הקובע מה מותר ומה אסור, מה מוסרי ומה לא מוסרי. כל הסיפורים וההתרחשויות בפרשתנו ובכל חומש בראשית, מוכיחים לעולם כולו, שבלי תורה ומצוות אין קיום לעולם ולחברה. וקבלת התורה אפשרית רק על ידי עם נבחר הפועל לפי הקוד האלוקי המתבטא בתורה ובמצוות. הרס הבריאה במבול, כפי שנקרא בפרשת נח, איננו חיסרון בעצם הבריאה, אלא באי קבלת התורה והופעתה בעולם בשל חוסר בשלות של הבריאה והעדר יצירת עם ישראל. לכן חשוב להתחזק בתקופה זו באמונה בחשיבות התורה והמצוות כיסוד לקיום העולם והחברה. חוץ מעצם החיוב לשמור תורה ומצוות, יש חיוב להאמין בעוצמה של התורה והמצוות לקיום היום יומי, ולפרוע את ההתחייבויות שלנו מהימים הנוראים ללכת בדרך התורה והמצוות בשלימות ובשמחה. יהי רצון שבזכות קיום התורה, נזכה לשנה בריאה וטובה, לגשמים בעתם ולהרבה ברכה והצלחה!
שבת שלום ומבורך!

 

האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים